Jak dobrać odpowiedni ciśnieniomierz?
Samokontrola ciśnienia jest bardzo ważna i to nie tylko w przypadku osób mających problemy z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia krwi. Nawet zdrowa osoba powinna raz na jakiś czas skontrolować jego poziom, aby mieć pewność, że nie rozwija się np. nadciśnienie. Jest to dość podstępne schorzenie, które w początkowym okresie nie daje niemal żadnych objawów. Można oczywiście skontrolować ciśnienie w gabinecie lekarskim lub przychodni, ale zdecydowanie najbardziej miarodajne wyniki daje prawidłowo wykonany pomiar w domu. Najpierw trzeba jednak wybrać odpowiednie urządzenie. Na co zwrócić uwagę?
Automatyczny czy półautomatyczny?
Urządzenie pomiarowe, przeznaczone do stosowania w domu, wykorzystują metodę oscylometryczną. Oznacza to, że wyczuwają one strumień krwi płynący pod mankietem. Powoduje on jego drgania, które stanowią podstawę pomiaru. Niewątpliwą zaletą takich ciśnieniomierzy jest łatwy odczyt wyników i nieskomplikowana obsługa. Urządzenie dostępne są wersji automatycznej, w której powietrze jest automatycznie wpompowywane do mankietu po naciśnięciu przycisku. W sprzedaży są również nieco tańsze urządzenia półautomatyczne, które wymagają ręcznego napełnienia i opróżnienia mankietu. Zdecydowanie wygodniejsze w obsłudze są ciśnieniomierze automatyczne, więc lepiej zdecydować się na taki właśnie sprzęt.
Naramienny czy nadgarstkowy?
Wśród ciśnieniomierzy automatycznych do wyboru są urządzenia z mankietem nadgarstkowym lub naramiennym. W tym przypadku decyzja powinna zależeć od tego, kto będzie z urządzenia korzystał najczęściej. Ciśnieniomierze nadgarstkowe polecane są raczej osobom młodym, nie mającym jeszcze zmian miażdżycowych oraz starszym, mniej sprawnym ruchowo, które nie mogą skorzystać z niczyjej pomocy przy zakładaniu mankietu na ramię. Urządzenia nadgarstkowe są zdecydowanie mniej dokładne niż naramienny i warto o tym pamiętać przy wyborze sprzętu.
Podwójna technika pomiaru
Metoda oscylometryczna nie jest jednak tak dokładna jak metoda osłuchowa, czyli Korotkowa. Ciśnieniomierze wykorzystujące metodę Korotkowa są zwykle stosowane przez lekarzy, ponieważ zrobienie pomiaru wymaga pewnych umiejętności. Jednak obecnie są już w sprzedaży ciśnieniomierze łączące obie metody. Urządzenie takie samodzielnie dobiera najbardziej optymalną metodę pomiaru, np. gdy tętno jest słabo wyczuwalne przełącza się na pomiar oscylometryczny. Tego rodzaju ciśnieniomierze pozwalają na zmierzenie ciśnienia u osób mających zaburzenia rytmu serca.
Rozmiar mankietu
Przy wyborze ciśnieniomierza należy szczególną uwagę zwrócić na rozmiar mankietu. Standardowy mankiet przystosowany jest do pomiaru u osób dorosłych, przy czym obwód ramienia powinien wynosić od 20cm do 32cm. W przypadku większych lub mniejszych wartości należy zakupić odpowiedni mankiet, sprawdzając wcześniej jaka jest zalecana przez producenta szerokość.
Dodatkowe funkcje
Podstawowym zadaniem ciśnieniomierza jest oczywiście mierzenia ciśnienia. Jednak urządzenie to może również posiadać dodatkowe funkcje. Jedną z najbardziej przydatnych jest zapamiętywanie pomiarów wraz z datą. Dzięki temu znacznie łatwiej jest porównać wyniki. Ponadto niektóre urządzenia są wyposażone w technologię PAD, której zadaniem jest wykrywanie nieregularnego pulsu. W przypadku, gdy ciśnieniomierz stwierdzi arytmię, wyświetli ostrzegawczy symbol, dzięki któremu wiadomo będzie, że pomiar może być niedokładny. W razie powtarzających się problemów z nieregularnym pulsem warto udać się do lekarza.