Co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na zakup pulsometru?
Pulsometr to urządzenie służące do monitorowania pracy serca. Zazwyczaj składa się on z dwóch części: zegarka z odbiornikiem, który mierzy tętno oraz opaski z czujnikiem umieszczanej na klatce piersiowej. Jej zadaniem jest odczyt pulsu i przesyłanie go do odbiornika. Istnieją również pulsometry, które zakłada się tylko na rękę, jednak ich dokładność jest znacznie mniejsza. Urządzenia do monitorowania pracy serca są obecnie bardzo nowoczesne, a ich producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań. Do profesjonalnego pulsometru można podłączyć między innymi krokomierz, sensor kadencji, odbiornik GPS, a nawet specjalny sprzęt pozwalający na zdalną komunikację z komputerem. Producenci dołączają również do sprzętu specjalistyczne oprogramowanie, służące do planowania treningów. Jak zatem widać urządzenie to jest bardzo funkcjonalne, ale do czego właściwie służy?
Generalnie zadaniem pulsometru jest oczywiście pomiar tętna oraz czasu trwania treningu. Dzięki pomiarowi pulsu można sprawdzić jak ciało reaguje na trening. Im bardziej intensywny wysiłek tym szybsze tętno i tym więcej mięśni bierze udział w wysiłku. Warto jednak pamiętać, że w każdej dyscyplinie sportu pomiary są nieco inne. Niemniej dzięki pulsometrowi można trenować bardziej intensywnie, a nawet samodzielnie przygotować najbardziej optymalny plan treningów. Przygodę z pulsometrem trzeba zacząć od zmierzenia swojego tętna maksymalnego (HRmax), co najprościej można zrobić obliczając według wzoru 220-wiek. Dzięki temu możesz łatwo określić rodzaj treningu, ustalając jaki puls będzie optymalny, np.:
- tętno poniżej 60% HRmax pozwala na podtrzymanie kondycji,
- tętno w zakresie 60-70% HRmax umożliwia zrzucenie zbędnych kilogramów,
- tętno na poziomie 70-80% HRmax poprawia wydolność krążenia,
- tętno na poziomie 80-90 HRmax podnosi wytrzymałość i wydajność,
- tętno w granicach 90-100% HRmax wskazane jest tylko dla doświadczonych sportowców, trenujących do zawodów.
Wybór najlepszego pulsometru nie jest łatwy. Warto więc dobrze się do tego przygotować. Przede wszystkim zastanów się do uprawiania jakiego sportu będziesz używać pulsometru, ponieważ od tego zależy wybór opcji dodatkowych, np. do biegania przyda się pomiar dystansu i prędkości, do sportów wodnych najlepiej sprawdzi się urządzenie posiadające mocną, wodoszczelną obudowę, a do jazdy na rowerze licznik kilometrów i GPS. Oczywiście funkcji jest znacznie więcej, ale nie zawsze są one potrzebne. Najbardziej przydatne oprócz pomiaru tętna to:
- licznik spalonych kalorii – przyda się zwłaszcza do uprawiania fitnessu,
- godzina i data – dzięki temu nie trzeba dodatkowo nosić zegarka,
- stoper – przyda się zwłaszcza jeśli trenujesz bieganie lub pływanie,
- porównywanie wyników – ta funkcja ułatwia określenie postępów w treningach,
- wskaźnik zużycia baterii,
- podświetlany ekran – przyda się po zmroku,
- własna konfiguracja – jest to funkcja niezbędna, ponieważ pozwala na wprowadzenie własnych wartości i parametrów.
Kupując pulsometr sprawdź również, czy jego sygnał jest kodowany. Dzięki temu żadne urządzenia elektroniczne znajdujące się w pobliżu nie będą zakłócać jego pracy i wpływać na wyniki.